تبلیغات
sport - محیط ها و سالن های ورزشی
sport

 

 

محیط ها و سالن های ورزشی

دوستان گرامی سالن های متعددی در حومه محل سکونت ما قرار دارند که می توانند مکان مناسبی برای انجام تمرینات بدنسازی ما باشند.

محیط های ورزشی می توانند تاثیر بسیار زیادی در موفقیت ورزشکار داشته باشند به عبارت دیگر سالن محل تمرین ما باید ویژگی های مهمی داشته باشد تا به ما کمک کند تمرینات مناسب انجام دهیم و به موفقیت های مد نظر برسیم.

به عنوان مثال:فرض کنید یک فوتبالیست که در داخل یک استادیوم بسیار زیبا و با چمن مناسب به تمرین و مسابقه می پردازد،مطمئنا شخصی که در این محیط تمرین می کند از لحاظ روحی شرایط بهتری را داراست و احتمال موفقیت بیشتری نسبت به کسی که در یک زمین خاکی و نامناسب در حال تمرین است دارد.نتنها این شخص از لحاظ روحی خیلی مثبت نیست بلکه احتمال آسیب دیدگی بر روی فرد نیز وجود دارد.

ورزشکاران عزیز باید توجه داشته باشند که در این رشته ورزشی (بدنسازی) محیط ها و سالن ها تاثیر فوق العاده ای در انجام تمرینات دارند و شرایط محیط تا حدود زیادی می تواند کارایی را بالاتر ببرد.به جرات می توان گفت انرژی خود را تا درصد بالایی آزاد کرده و قدرت بیشتری پیدا نکند.

ورزشکاران عزیز توجه داشته باشید که بدنسازان از لحاظ ظاهر بسیار خشن و محکم هستند اما از لحاظ روحی بسیار حساس و شکننده اند،به طوری که یک اتفاق کوچک می تواند به شدت کارایی فرد را کاهش دهد.

از نظر شما یک سالن خوب و مناسب چه سالنی است؟  

مطمئنا همه ما تا حدودی از ویژگی های یک سالن خوب آگاهیم.

ما در اینجا ناگفته هایی را بیان می کنیم که همیشه می بینیم اما شاید تاکنون به طور جدی راجع به آن فکر نکرده ایم.

سالن خوب سالنی است که ویژگی های زیر را دارا باشد:

1.مساحت کافی داشته باشد.

2.نور کافی داشته باشد.

3.تهویه مناسب داشته باشد.

4.ارتفاع سقف مناسب داشته باشد.

(مساحت استاندارد یک سالن بدنسازی متفاوت است اما حداقل مشخص شده 150 متر می باشد و کمتر از این به هیچ عنوان استاندارد لازم را برای سالن ورزشی دارا نیست.

علاوه بر استانداردهایی که یک سالن بدنسازی از لحاظ مساحت و ارتفاع نیاز دارد مسائل دیگری نیز هست که نقش بسیار مهمی در کارایی ورزشکار دارند.

از مهمترین ویژگی های یک سالن خوب تهویه مناسب است.در سالن های ورزشی هوا باید به راحتی جابجا شود در غیر این صورت ورزشکار تنفس مناسب را ندارد و کارایی آن بسیار کم خواهد شد.

ورزشکاران عزیز دقت کنند که در هنگام انتخاب سالن،تهویه آن را چک کنند تا تمرین لذت بخشی داشته باشند.

ازنکات دیگردر هنگام انتخاب باشگاه می توان به نظافت و تمیزی آن اشاره کرد.

دوستان خوب توجه کنند که پوست انسان بسیار حساس است و نقش بسیار مهمی را در زیبایی انسان ایفا می کند.

دقت کنید محیط ،رختکن،محل تمرین،حمام،سرویس های بهداشتی باشگاه تمیز باشند.

دوستان عزیز حتما در نگاه اول این نکات را در نظر بگیرید تا از تمرین در چنین محیط سالم تمیزی لذت ببرید.

بدنسازی یک ورزش روحی و روانی است و بدون تمرکز به هیچ عنوان به نتیجه دلخواه دست نخواهید یافت.سعی کنید سالنی را برای تمرین انتخاب کنید که آرام و دور از هیاهو باشد تا بتوانید در حین تمرین تمرکز کافی را داشته باشید.

نکات دیگری نیز وجود دارند که تا حدی سلیقه ایست.به مواردی از اآنها اشاره می کنیم.

وجود آینه در این ورزش بسیار مهم است چراکه فرد نیاز دارد در حین تمرین،اندام ها و عضلات خود را مشاهده کنند و حتی آینه می تواند به درست انجام دادن تمرین کمک کند.شما به طور ناخودآگاه در حین تمرین مدام به آینه نگاه می کنید.از طرف دیگر به خاطر این وجود آینه اهمیت دارد که شما شما تغییرات خود را مشاهده کنید.

و دیگر این که نیاز است شما بعد از انجام هر حرکتی تمرینی فیگور مخصوص آن عضله را بگیرید که این حرکت خود باعث تمرکز بیشتر شما خواهد شد.(که این بحث در فصل آینده توضیح داده خواهد شد)

نکته دیگر که از نظر خیلی ها شاید مهم نباشد گوش دادن به موزیک مناسب است که تاثیر بسزایی در فرآیند تمرین ها دارد.

یک سالن بدنسازی را بدون موزیک تصور کنید،چقدر آزاردهنده و خواب آلود است.یقینا شما در چنین محیطی میل به تمرین نخواهید داشت.

پس خواهید دید که موزیک خیلی مهم خواهد بود هرچند این امر امری سلیقه ایست.نکته مهم در انتخاب موزیک حدالامکان بی کلام بودن آن است چرا که موزیکهای باکلام تمرکز شمارا خواهند گرفت و حتی ممکن است شمارا بی حوصله کند و تمرین ورزشی شما را خراب کند.

                                                                 با آرزوی موفقیت

                                                                   لطیف غلامیان

 

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : latif gholamian

← آرشیو

← لینکستان

← صفحات جانبی

FreeCod Fall Hafez

← نظرسنجی

    مایلید درباره کدام موضوع مطالب بیشتری ارائه شود؟

آمار سایت

تماس با ما -------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------